Menu
 

Maiko Okuno

Jedna z nielicznych kobiet w zmaskulinizowanej branży stolarskiej. Maiko Okuno tworzy skomplikowane kształty, które są pozbawione ornamentyki, dzięki czemu wyeksponowana zostaje forma naczynia. Nie znaczy to jednak, że przedmioty nie są dekoracyjne. Ich atrakcyjne kształty sprawiają, że produkty Maiko plasują się gdzieś pomiędzy tradycją a nowoczesnością.

• zdjęcia: Shigekazu Shinya

+ więcej

Edward Kapek

Trend na hand made, dociera powoli w każdy zakątek świata, a rzemieślnictwo przeżywa zasłużony renesans. W niektórych miejscach, takich jak Polska, są ludzie, którzy rzemieślnictwo mają we krwi, a trud tego zawodu brali na barki, wtedy, kiedy ich praca była ceniona mniej niż wyroby fabryczne. 92 letni stolarz, pan Kapek, wciąż pracuje i snuje plany o kolejnych wyrobach.

• źródło: vimeo.com

Steven Kennard

Tokarka, co prawda, nie ma tego wdzięku co koło garncarskie, ale wydaje się być kwintesencją idei rzemiosła. Steven Kennard, bohater serii filmów dokumentalnych Life's Work, przemienia kawałek natury, w kawał pracy ludzkich rąk.

• źródło: stevenkennard.com

Børge Blume

Twórca całkowicie ręcznie robionych fajek, uprawia rzemiosło od prawie 20 lat. Początkowo dorywcze zajęcie, zmieniło się w pracę na pełen etat. Børge rozpoczyna pracę od wyboru odpowiedniego bloku drewna, które musi mieć właściwą twardość, a kończy na osobistym sprawdzeniu jakości przed spakowaniem i wysyłką do klienta.

• źródło: bbjpiber.dk

Chifuyu Enomoto

Niewiele narzędzi trzeba by upleść bambusowy koszyk. Sporo jednak wysiłku, wprawy i cierpliwości. Japończyk Chifuyu Enomoto posiadł tę sztukę, którą w Polsce również się praktykuje przy użyciu, nie gorszej od bambusa, wikliny. Użyteczne i trwałe kosze od zawsze były potrzebne w domach. Wydaje się, że ten przedmiot i to rzemiosło wciąż jest tak samo potrzebne - ma jedynie więcej syntetycznej konkurencji.

• źródło: tramnesia.com

Balan

Nie tylko w naszej części świata obserwujemy znikanie tradycyjnych form rzemiosła. Wszędzie gdzie dociera cywilizacja, gotowe do użycia rozwiązania wypierają odwiecznie stosowane techniki wytwarzania przedmiotów. Myśliwi z Borneo również wybrali broń palną, zamiast bezszelestnej dmuchawki, której już prawie nikt nie potrafi wykonać. Wyjątek stanowi Balan z plemienia Penan, który jest ostatnią osobą praktykującą to umierające rzemiosło.

• źródło: vimeo.com

Naoto

 

Mimo, że praca rąk jest kwintesencją rzemiosła, nie jest jego jedynym wyznacznikiem. Filozofia i cel z jakim podchodzi się do tworzenia kolejnego przedmiotu może czasem być ważniejsze od techniki wykonania. Naoto Fukasawa, twórca krzesła Hiroshima, za punkt wyjścia wziął dialog między człowiekiem a przedmiotem oraz ich wzajemne dopasowanie.

• źródło: naotofukasawa.com

+ więcej

Kokeshi

Lalki Kokeshi mają swoje zasłużone miejsce w japońskiej tradycji. Co roku rzemieślnicy mogą się nawet zmierzyć w zawodach, sygnowanych przez premiera Japonii, wyłaniających najlepszego twórcę lalek kokeshi. Sam proces tworzenia to stolarska praca, którą wieńczy niezwykle precyzyjne malowidła, nadające charakter każdej z lalek.

• źródło: japanstore.jp

+ więcej