Menu
 

Ido Agassi

 

Mimo że dziś mało kto korzysta z usług introligatora, ręczna oprawa książek jak każde inne rzemiosło, ma swoje miejsce we współczesnym świecie. Tam gdzie należy podkreślić wartość treści, a jednocześnie zaznaczyć wyjątkowość odbiorcy, właśnie praca introligatorska sprawdza się najlepiej. Ido Agassi, izraelski rzemieślnik, wraz z ojcem tworzy limitowane edycje książek, które spełniają najwyższe standardy formy oraz treści.

• źródło: idoagassi.com

+ więcej

Papier Washi

Ciągłe doskonalenie to podstawa rzemiosła. Z każdym kolejno wytworzonym przedmiotem wzrasta pewność i precyzja, dzięki czemu kolejny wyrób jest lepszy od poprzedniego i bliższy ideału. Proces ten nigdy się nie kończy i zawsze jest miejsce na poprawę. Heiji i Fumie Sato od 60 lat są częścią rzemieślniczego procesu doskonalenia. Obecnie tylko w ich pracowni wytwarza się tradycyjny papier Washi.

• źródło: tedxtohoku.com

Narodziny książki

 

Krótka historia pokazująca powstanie książki, wykonanej tradycyjną metodą drukarską oraz introligatorską. Jeśli szybkość wykonania nie jest wartością nadrzędną, proces narodzin książki może być równie ciekawy co jej treść.

• źródło: vimeo.com

+ więcej

Rzeźby świetlne Akari

"Światło Akari jest jak światło słońca filtrowane przez papier shoji. Surowość światła elektrycznego jest poddana magii papieru i z powrotem zastąpiona na światło naszego pochodzenia - słońce - tak, aby jego ciepło, mogło nadal wypełniać pokoje w nocy." (Isamu Noguchi)
• projekt: Isamu Noguchi, 1951
• źródło: vitra.com