Menu
 

Radu Ion

Jubiler to nie tylko rzemieślnik.
To projektant, który potrafi zmaterializować swoją koncepcję. Tak rzemiosło, jak i projektowanie użytkowe, a nawet sztuka charakteryzują jego pracę, co czyni ją wyjątkową.

• źródło: freundevonfreunden.com

Pracownia Kanaami-Tsuji

Ręcznie tkane przybory kuchenne z drutu to kolejny przykład japońskiego rzemieślnictwa. Okazuje się, że sitka do herbaty i tofu są tak samo użyteczne dziś, jak dziesięć wieków temu. Kiedyś ręczne wykonywanie produktów było koniecznością, obecnie jest wyborem producenta, który zachowuje tradycję, stawia na jakość i indywidualne podejście do każdego wyrobu.

• źródło: kanaamitsuji

+ więcej

Genno i Nokogiri

Genno (japoński młotek) to pozornie proste narzędzie, które kryje w sobie przemyślane rozwiązania. Obuch młotka jest miękki w połowie i hartowany tylko na końcach. Pozwala to na wykorzystanie całej użytej do pobijania siły użytkownika, a także redukuje wibracje oraz efekt odrzutu. Jeden koniec obucha jest płaski i wykorzystuje się go do pobijania dłut oraz delikatnych uderzeń w pierwszej fazie wbijania. Drugi koniec jest wypukły i służy do ostatecznego osadzenia gwoździa równo z powierzchnią drewna za pomocą jednego mocnego uderzenia. Wszystkie te cechy powodują, że używając lżejszego, japońskiego młotka osiągamy ten sam rezultat, co używając zachodniego młotka o większej wadze.
Rękojeści japońskich młotków wykonane są z solidnego, odpornego drewna białego dębu Boshu. Są wyjątkowo długie i zaprojektowane w ergonomiczny sposób, zapewniając wygodę użytkowania. W dalszej części produkcja japońskiej piły - Nokogiri.

• źródło: vimeo.com

+ więcej

John Neeman

Grupa rzemieślników z Łotwy, która przekazuje historię i tradycję swojego kraju, tworząc narzędzia do obróbki drewna. Utrzymują przy życiu ideę pracy od podstaw, przypominając o sile jaka tkwi w dziełach naszych rąk. Żywotność ich narzędzi utożsamiają z trwałością tradycji rzemieślnictwa.

• źródło: neemantools.com

Nożownik

Joel Bukiewicz opowiada o ludzkim elemencie rzemiosła, o potencjale skrytych umiejętności, które pozwalają dojrzeć do sztuki. Dzieli się swoją historią, przywiązując prawdziwe znaczenie bogactwu mierzonym w ludziach, a nie w środkach pieniężnych.

• źródło: thisismadebyhand.com

Aluminiowe krzesło

Aluminiowe krzesło jest jednym z najlepszych projektów mebli z XX wieku. Brak obszernej tapicerki i idealne dostosowanie do ciała zapewnia duży komfort siedzącemu.

• projekt: Charles & Ray Eames
• reżyseria: Eames Demetrios

• źródło: vitra.com

Korehira Watanabe

Krótki film dokumentalny o jednym z ostatnich japońskich kowali samurajskich mieczy. Watanabe poświecił 40 lat na doskonalenie swojego warsztatu aby jak najlepiej odtworzyć Koto, rodzaj miecza, który sięga do Heian i Kamakura (794-1333 AD).

• reżyseria: Takeshi Fukunaga • źródło: etsy.com

Kowal inżynierii

Shinya Kimura urodził się w 1962 roku w Tokyo. Dzisiaj projektuje pod nazwą "Chabott Engineering". Projekty Kimury są surowe, pełne rzemieślniczych akcentów. Na jego stronie widnieje cytat "eliminacja nieistotnych" - Frank Lloyd Wright

• produkcja: Henrik Hansen
• źródło: chabottengineering.com